Карин Алфредсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карин Алфредсон (родена 1953 година) е шведска писателка и новинарка.

За Алфредсон се смета дека била главната движечка сила во текот на осумдесеттите години во убедувањето на шведската влада да се однесува поостро за семејно насилство . [1] Таа била основач и раководител на „Причина за смртта: Жена“, невладин проект за запирање на насилството врз жените, кој бил активен во десет земји. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brunsdale, Mitzi M (2016). Encyclopedia of Nordic Crime Fiction: Works and Authors of Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden Since 1967. стр. 401–02. ISBN 978-1476622774.
  2. „Karin Alfredsson travels the world to help stop violence against women“. Christian Science Monitor. September 19, 2011.