Каримабад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балтитската тврдина

Каримабад (урду: كريم آباد) — главен град на Хунза, предел во северен Пакистан каде што живее народот Хунзи. Бил престолнина на кнежевството Хунза, кое постоело до 1975 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]