Инкаваско-кањариски кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инкаваско-кањариски кечуански дијалект
Inkawasi-Kañaris Runashimi / Kichwa
Застапен воПеру
Говорници30,000  
Јазично семејство
кечуански
  • кечуански II
    • јункајски
      • инкаваско-кањариски кечуански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-2que
ISO 639-3quf

Инкаваско-кањарискиот е варијанта/ дијалект на кечуанскиот јазик кој се зборива во окрузите Инкаваси и Кањарис во Перу. Овој дијалект го зборуваат околу 30.000 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ronel Groenewald et al. (2002): Shumaq liyinawan yaĉakushun - Aprendamos con los cuentos bonitos

Поврзано[уреди | уреди извор]