Инду Сундаресан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Indu Sundaresan
НационалностАмериканка [1]
ЗанимањеПисател

Инду Сандресан е индиско-американска авторка на историска фикција.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Нејзиниот прв роман "Дваесеттата сопруга" бил за тоа како една млада вдовица по име Меруниса, ќерка на персиски бегалци и сопруга на еден авганистански командант, станува царица на империјата на Могол под името Нур Јахан .[3] Нејзиниот втор роман Празникот на розите е продолжение на "Дваесеттата сопруга" . Таа е исто така автор на "Сјајот на тишината", историска фикција поставена во измислена индиска кнежевна држава непосредно пред индиската независност во 1947 година.

Нејзината кратка белетристика се појавила во Преглед на Винсент брадерс и на iVillage.com.[се бара извор] [ бара извор ]

Лично[уреди | уреди извор]

Таа е родена и израсната во Индија како ќерка на индиски воздухопловен пилот,[4] кој починал во несреќа додека бил на должност. Семејството потоа се преселило во Бангалор, каде што со нетрпение ги собрала книгите. Таа потоа се преселила во САД за постдипломски студии на Универзитетот во Делавер . Таа станала МСП во операции за истражување и магистер по економија.[4] Таа била мажена и живеела во Сиетл, Вашингтон со нејзиниот сопруг и ќерка [5] .

Награди[уреди | уреди извор]

 • Државната награда за книгата во Вашингтон за "Дваесеттата сопруга" во 2003 година.[5]

Работи[уреди | уреди извор]

Трилогија на Таџ Махал
 • Дваесеттата сопруга" (2002)
 • Празникот на розите (2003)
 • Сенка Принцес (2010)
Друго
 • Сјајот на тишината (2006)
 • Во манастирот на малите цвеќиња (2008)
 • Планината на светлината (2013)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "She lives in Seattle, Washington" Indu Sundaresan's website.
 2. "Do you know what we read last year?" The Hindu.
 3. "Mesmerised by the Mughal era" The Hindu.
 4. 4,0 4,1 „Indu Sundaresan: Biography“. www.indusundaresan.com. Посетено на 19 June 2017.
 5. 5,0 5,1 „About“ (англиски). Посетено на 2019-06-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]