Илинден (весник 1944)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Илинден ― весник, орган на Четвртата македонска ударна бригада.[1]

Сочувани се осум броја. Весникот излегувал на македонски јазик во текот на втората половина на 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 197. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)