Икинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вила Егенберг

Икинг е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 21 општински центар во областа Бад Телц-Волфратсхаузен. Според проценката од 2010 година во општината живееле 3.600 жители. Има регионален код 9173130.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во округот Бад Телц-Волфратсхаузен

Икинг се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Бад Телц-Волфратсхаузен. Општината се наоѓа на надморска височина од 636 метри. Површината на општината е 17,0 км². Според проценките од 2010 година, во самиот град живееле 3.600 жители. Просечната густина на населеност е 212 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]