Прејди на содржината

Знаме на Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Општина Ерусалим

Знамето на Ерусалим е направено според знамето на Израел. Знамето го претставува две хоризонтални сини линии, кое го означува јудаизмот. Во центарот на знамето се наоѓа самиот грб, односно Јудејскиот Лав, а над него е испишан на хебрејски името на градот Ерусалим (יְרוּשָׁלַיִם). Вертикалната варијанта обично се употребува за некои церемонии и слично.