Зил (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зил
Zeil
Urlatherrke
Mt Zeil.jpg
Поглед од јужна страна
Највисока точка
Надм. вис.1531 м AHD
Координати23°24′06″ S; 132°23′45″ E / 23.4018° ЈГШ; 132.3958° ИГД / -23.4018; 132.3958Координати: 23°24′06″ S; 132°23′45″ E / 23.4018° ЈГШ; 132.3958° ИГД / -23.4018; 132.3958[1]
Друго имеZeil
Urlatherrke
Географија
МестоСеверна Територија,[1] Австралија
Матичен венецМекдонелови Венци

Зил (англиски: Zeil) е планина во Австралија. Планината се наоѓа во Северна Територија. Зил е дел од Мекдонеловиот планински венец.[1][2] Зил е највисока планина во Северна Територија.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Се верува дека Зил била именувана за време на или по експедицијата на Ернест Гилс во 1872 година. Најверојатно именувана е по грофот Карл фон Валдбург-Зил, кој тогаш скоро се истакнал себеси како географски истражувач во Свалбард.[1]

Староседелско име[уреди | уреди извор]

Името на планината на западноарернтејски јазик (староседелски австралиски јазик и народ кој живеел околу планината) е Урлатерке.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Place Names Register Extract for "Mount Zeil". NT Place Names Register. Northern Territory Government. Посетено на 6 October 2019.
  2. 2,0 2,1 „Highest Mountains“. Geoscience Australia. Посетено на 6 October 2019.
  3. hermannsburgschool.com. Retrieved 4 January 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]