Зег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зег

Зег е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 45-те општински центри во областа Осталгој. Според проценката од 2010 година во општината живееле 2.828 жители. Има регионален код 9777170.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Осталгој

Зег се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Осталгој. Општината се наоѓа на надморска височина од 853 метри. Површината на општината е 50,1 км² . Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 2.828 жители. Просечната густина на населеност е 56 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]