Прејди на содржината

Зајдисонце (слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајдисонце или Браќа
германски: Abendlandschaft mit zwei Männern
Творец Каспар Давид Фридрих
Година 1830-1837
Димензии 25 см × 31 см
Место Ермитаж, Санкт Петербург

Зајдисонце или Браќа (германски: Abendlandschaft mit zwei Männern - Вечерен предел со двајца мажи) — масло на платно од 1830-1835 година на Каспар Дејвид Фридрих, сега во музејот Ермитаж во Санкт Петербург, Русија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Catalogue entry“.