Заспана девојка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заспана девојка
Творец Јоханес Вермер
Година 1657
Димензии 87.6 см × 76.5 см
Место Метрополитен, Њујорк

Заспана девојка (холандски: Slapend meisje), позната и како Заспана жена, Заспана жена на маса и Заспана слугинка,[1] е слика на холандскиот сликар-мајстор Јоханес Вермер, 1657.[2] Сега е во Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк и може да не биде позајмен на друго место според условите на оставината на дарителот.

Тема, влијанија и промени во составот[уреди | уреди извор]

Според Литке, присуството на кучето би алудирало на „еден вид импровизирани односи кучешки додворувачи кои излегуваат на улица“. Мажот и кучето биле заменети со огледало на далечниот ѕид, што укажува на тоа како искуството на сетилата брзо поминува, и столчето е оставено под агол со перница, што е можно да означува индолентност, заедно со навестување на неодамнешното друштво. Идејата дека неодамна била заедно со некого ја засилува стомната со вино, чашата на страна и можно присуство на нож и вилушка на масата. Кинескиот сад со овошје е симбол на искушение, а за современик на Вермер, запознаена била со симболиката на холандската уметност од тоа време, ножот и бокалот лежејќи со отворена уста под зашеметен материјал ќе им донесело на ум повеќе од социјалните односи.[1]

Сликата многу веројатно била во сопственост на патронот на Вермер, Питер ван Рајвен, кој исто така бил сопственик на „Млекарката, која има слична напнатост помеѓу симболиката на сексуални или романтични врски со слугинките и нивното претставување на начин што бил посимпатичен отколку воспоставената традиција.[1]

Провидност и изложби[уреди | уреди извор]

Сликата била меѓу големата збирка на дела на Вермер продадени на 16 мај 1696 година, од имотот на Јакоб Дисиус (1653–1695). Нашироко се верува дека збирката првично била во сопственост на свекорот на Дисиус, Питер Клаес ван Рајвен од Делфт како главен покровител на Вермер, а потоа и предал на ќерката на Рајвен (1655–1682), која би му ја оставила на Дисиус. Историјата на делото од таа точка е непозната сè до нејзината сопственост на Џон Ватерло Вилсон во Париз по 1873 година. Продадена била на 14 март 1881 година во Париз, кога галеријата Седелмејер во Париз ја купила и ја продала подоцна истата година на Родолф Кан, исто така од Париз. Кан го поседувал делото сè до 1907 година. Била продадена во 1908 година преку браќата Дувин од Лондон на Бенџамин Алтман, а била изложена во Њујорк во 1909 година. Алтман го поседувал делото сè до 1913 година, кога преминал во рацете на Музејот на уметност Метрополитен како оставина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Liedtke, Walter, with Michael C. Plomp and Axel Rüger, Vermeer and the Delft School, pp 369-371; New York: The Metropolitan Museum of Art and New Haven and London: Yale University Press, 2001 (catalogue of an exhibition of the same name New York, March 8-May 27, 2001, and at the National Gallery, London, June 20 – September 16, 2001)
  2. Benjamin Binstock Vermeer's Family Secrets: Genius, Discovery, and the Unknown Apprentice 1136087060 2013 p.117 "Vermeer's Girl Asleep, likely from 1656, portrays a young woman seated at a table with her eyes closed, in the .. "

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Liedtke, Walter A. (2001). Vermeer and the Delft School. Метрополитен. ISBN 978-0-87099-973-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]