Замок Кроновал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шведскиот замок Кроновал

Замокот Кроновал (шведски: Kronovalls slott) е замок во општина Томелила, Сканија, Шведска. Денес има хотел, ресторан, кафуле за вино и конференциски сали кои работат на лице место.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 17 век, данскиот советник Андерс Синклер, шериф во Ландскрона, се споменува како сопственик на Кроновал.

Кроновал бил продаден во 1668 година на шведскиот благородник Густаф Персон Банер (1588–1644), генерален гувернер на Сканија. Главната зграда има два ката и е изградена во 1760 година. Повторно била изграден во 1896 година од Карл Густаф Спар во француски барокен стил со крилја со кули, по цртежите на Исак Густаф Класон (1856–1930).[2][3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kronovall slott“. slottsrundan.se. Посетено на September 1, 2020.
  2. „Kronovall“. Slottsguiden. Посетено на September 1, 2020.
  3. „Banér, Per“. Svenskt biografiskt handlexikon. Посетено на September 1, 2020.
  4. „Gustaf Clason“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на September 1, 2020.
  5. „Sparre, släkt“. Svenskt biografiskt lexikon Slottsguiden. Посетено на September 1, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]