Замок Белинга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шведскиот замок Белинга, Скане, Шведска
Замокот Белинга

Замокот Белинга (шведски: Bellinga slott) се наоѓа во општина, Сканија, Шведска. Куќата е изградена во италијански ренесансен стил во 1860-те, од Амелија Елизабет Шарлота Пајпер (1836-1921) и нејзиниот сопруг пратеник во Парламентот и министер за надворешни работи, Карл Фредрик Хохшилд (1831-1898).[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Carl F L Hochschild“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на September 1, 2020.
  2. „Bellinga Slott, Manor house near Skårby“. guidebook sweden.com. Посетено на September 1, 2020.