Залденбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залденбург

Залденбург е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 25-те општински центри во областа Фрејунг-Графенау. Според проценката од 2010 година во општината живееле 1.956 жители. Има регионален код 9272142.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Фрејунг-Графенау

Залденбург се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Фрејунг-Графенау. Општината се наоѓа на надморска височина од 450-570 метри. Површината на општината е 28,0 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 1.956 жители. Просечната густина на населеност е 70 жители на км² .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]