Залген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залген од северозапад

Залген е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 52 општински центри во областа Унтералгој. Според проценката од 2010 година во општината живееле 1.430 жители. Има регионален код 9778190.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Унтералгој

Залген се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Унтералгој. Општината се наоѓа на надморска височина од 558 метри. Површината на општината е 23,3 км². Според проценките од 2010 година, во самиот град живееле 1.430 жители. Просечната густина на населеност е 61 жител км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]