Залах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Залах е општина во германската сојузна покраина Баден-Виртемберг. Тој е еден од 38-те општински центри во областа Гепинген. Според проценката од 2010 година во општината живееле 7.809 жители. Има регионален код 8117042.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Гепинген

Залах се наоѓа во сојузната покраина Баден-Виртемберг во областа Гепинген. Општината се наоѓа на надморска височина од 363 метри. Површината на општината е 8,3 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 7.809 жители. Просечната густина на населеност е 939 жители на км².

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]