Жива играчка

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Жива играчка“ е руски цртан филм кој бил создаден во 1982 година направен за деца и ги учи децата внимателно да постапуваат со животните, бидејќи тие се живи.

Заплет[уреди | уреди извор]

Едно мало девојче пронашло зајаче во градината, кое избегало од мајката и го користело зајачето како жива кукла. Зајчето го нарекувала „ќерка Катја“, го завиткувала во алишта, го хранела со каша и слатки. Зајачето не јадело бонбони и цело време сакало да излезе од пелената и да побегне. Девојчето помислило дека е болно и отишло да земе апчиња. Но, тогаш зајачицата дознала каде е нејзиното бебе зајаче, го вратила во полето со помош на нејзините други зајачиња.

Креатори[уреди | уреди извор]

Писатели на скрипти Михаил Липскеров, Владимир Пекар
Продуцент Леонид Кајуков
Дизајнери на производство Марија Рудаченко, Зоја Монетова
Аниматори Антонина Алешина, Галина Зеброва, Елена Малашенкова, Владимир Крумин, Владимир Шевченко, Андреј Игнатенко, Јури Мешчеријаков
Сликари Елена Гололобова, Светлана Скребнева, Вера Харитонова
Оператор Кабул Расулов
Композитор Игор Ефремов
Инженер за звук Борис Филчиков
Директор Николај Евlyухин
Уредник Татјана Папорова
Уредник Г. Смирнова
Асистент на директор ЗА Исакова
Текстописец Александар Тимофевски
Улогите беа искажани Клара Румјанова - Девојче

Песна на девојчето[уреди | уреди извор]

Колку сте уморни од вас играчки!
Вие навистина не можете да играте.
Поместете ја раката, поместете ја ногата и скокајте барем малку -
Сè правиш само за забава.
Јас не си играм со вас играчки
Ми недостигаш, зајче.
Навистина ми треба играчка, дури и кукла, дури и животно,
Но, само не заборавајте да живеете!
Јас ви ги кажувам моите тајни
Ви давам вистински бонбони.
Седите неподвижно, гледате во една насока
И не ми зборувате за ништо.

Видео публикации[уреди | уреди извор]

Цртаниот филм се преснимува на ДВД во колекции цртани филмови меѓу кои се: „Бабини приказни. Број 2" ,"Бајки за деца. Број 3" [1] .

Литература[уреди | уреди извор]

  • Липскеров М. Ф. Живая игрушка. — АСТ, 2010. — 48 с. — (Сказки-мультфильмы). — ISBN 978-5-17-066038-4. (цветные иллюстрации Каюкова Л.)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]