Ерусалимска академија на музиката и танцот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон зградата на академијата

Ерусалимската академија на музиката и танцот (хебрејски:האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים‎) е академија која се наоѓа во Ерусалим, на Гиват Рам во склопот на еврејскиот универзитет. Била официјално отворена во 1958 година.