Прејди на содржината

Ен Хевен Морган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ен Хевен Морган
Роден(а)6 мај 1882(1882-05-06)
Ватерфорд, Конектикат
Починал(а)5 јуни 1966(1966-06-05)
Јужен Хедли, Масачусетс
НационалностАмерика
ПолињаЗоологија

Ен Хевен Морган (родена „Ана“ на 6 мај 1882 година – 5 јуни 1966 година) била американски зоолог и екологист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Една од трите деца на Стенли Г. Морган и Џулија А. Даглас Морган, Ана Морган е родена во Ватерфорд, Конектикат и учела на Меморијалниот институт Вилијамс во Нов Лондон, Конектикат. Во 1902 година, Ана се придружила на колеџот Велсли, а потоа се префрлила на Универзитетот Корнел. Откако добила диплома во 1906 година, таа работела како асистент и инструктор на одделот за зоологија на колеџот Маунт Хољок до 1909 година. На Универзитетот Корнел, таа била наградена со докторат. во 1912 година со дисертација насловена „Прилог кон биологијата на мај-летот“, по што станала професорка на колеџот Маунт Хољок. Морган станала вонреден професор во 1914 година, а потоа редовен професор во 1918 година. Од 1947 година била претседател на зоолошкиот оддел на Маунт Хољок, работејќи сè додека не се пензионирала. Во овој период, во летните месеци предавала и морска зоологија во морската биолошка лабораторија Вудс Хол. Таа починала од рак на желудникот во Саут Хедли, Масачусетс.

Нејзиното истражување и инструкции се фокусирале на лимнологија, хибернација на животните и еколошки и еколошки прашања. Автор е на три книги за зоологија. Изданието на American Men of Science од 1933 година ја навеле заедно со уште две жени меѓу 250-те вкупни записи. Таа била наградена со истражувачки стипендии од Американското здружение за унапредување на науката, Фондацијата Рокфелер и Националната академија на науките.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Роднини на животните и човекот (1955)
  • Теренска книга на животни во зима (1939) [1]
  • Теренска книга со езерца и потоци: вовед во животот на свежа вода (1930)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Review of Field Book of Animals in Winter by Ann Haven Morgan“. Annals of the Entomological Society of America. 32 (3): 542. 1 September 1939. doi:10.1093/aesa/32.3.542.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]