Ена Веко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ена Веко (родена во Скопје како Елена Домазетовска) — македонска рап пејачка, најмногу популарна во 1990-тите години. Автор на нејзините песни песни е нејзиниот стрико, реномираниот македонски музичар Тоше Поп Симонов, со кој по раскинувањето на соработката заминува на студии во Сиднеј, Австралија и таму останува да живее.[1] Издала само еден албум, но сите нејзини песни биле хитови во тоа време. Најпознати се Царевата ќерка, До кога вака?, Келнерот, Љубомора, Мачо мен, Не приоѓај ми, Во чија си прегратка?, Земјани луѓе и др. Позната била и со дуетите со групата „Легенда“, со песната Признавам, не признавам и настапот на фолк-фестивалот Цветници 93, во комбинација со Мирко Митревски и групата „Академци“, во темата Си заљубив раперка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Бубачки и градски ѕверки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ена Веко повторно во Македонија, 29 јуни 2003“. МММ. Посетено на 2011-02-22. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]