Емелсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емелсхаузен
Емелсхаузен во Хунсрук од запад

Емелсхаузен е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Вклучено во областа Рајна-Хунсрук. Под управување на Емелсхаузен. Населението е 4750 луѓе (31 декември 2009 година). Зафаќа површина од 7,91 км². Поштенскиот код е 07 140 036.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]