Економска политика

Од Википедија — слободната енциклопедија

Економска политика — збир на мерки и инструменти со кои државата (владата) влијае врз економската активност.

Цели на економската политика[уреди | уреди извор]

Главни цели на економската политика се:[1]

Инструменти на економската политика[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Љупчо Трпески, Монетарна економија - прво издание. Скопје, 2010, стр. 231.