Ева Целер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ева Целер

Ева Целер (родена на 25 јануари 1923 година во Еберсвалде, Бранденбург) е германски поетеса и романописец. Таа живеела во поранешна Источна Германија до 1956 година,потоа живеела шест години во Намибија, а сега живее во Германија.

Целер е исто така заслужна како еден од авторите на текстот на експерименталниот музички албум од 1970 година, Клоффеичен, од трио Клостер во Берлин .