Прејди на содржината

Беспилотно летало

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дрон)
На DJI Фантом UAV за комерцијални и рекреативни воздушна фотографија
AltiGator цивилно летало OnyxStar Fox-C8 XT во лет
Руски товар беспилотни летала VRT-300
UAV започне од воздух-напојува катапулт

Беспилотнo леталo (БЛ), беспилотник, попознато како дронавионско или хеликоптерско вид летало без човечки воздухопловец на леталото. БЛ е составен дел на беспилотни авиони систем (UAS); кои вклучуваат беспилотно летало, копнен контролер, како и систем на општење меѓу нив. Летот на БЛ може да се врши со различни степени на автономија: или под далечински управувач со човечки оператор или самостојно од страна на вграден процесор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ICAO's circular 328 AN/190 : Unmanned Aircraft Systems“ (PDF). ICAO. Посетено на 3 February 2016.