Доро (пејачка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дороти Пеш (родена на 3 јуни 1964), популарно позната како Доро Пеш или Доро, е германска хеви-метал-пејачка и текстописец, пејачка на групата Warlock . Наречена " Кралицата на хеви метал ", придонесот на Доро за музика и култура, заедно со нејзиниот публициран личен живот, ја направил глобална фигура во металната култура повеќе од три децении.

Доро на настап во Вакен Опен Ер 2018

Личен живот[уреди | уреди извор]

Доро Пеш отсекогаш била многу резервирана и внимателна во заштитата на нејзината приватност надвор од сцената. Таа свесно одлучила да не се ожени или да има деца со цел да го посвети целото време на нејзината музичка кариера и нејзините обожаватели. [1] [2] Текстот на песната "Ти си моето семејство", кој го отвора албумот Warrior Soul, е пример за оваа одлука. [2] По смртта на нејзиниот татко во 2000 година, [3] нејзината мајка Барбара започнала со управувањето со нејзиниот фан клуб Доро. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rademacher, Brian (18 June 2006). "Interview with Doro Pesch". Rockeyez.com. Посетено на 11 August 2012.
  2. 2,0 2,1 Omowale, Karma E. (23 July 2007). "Interview: Doro Pesch – Doro". www.fourteeng.net. Архивирано од изворникот на 14 May 2008. Посетено на 16 August 2012. Unknown parameter |dead-url= ignored (help)
  3. Monger, Angela (19 September 2002). "One on One with Doro". Rock Net Webzine. Архивирано од изворникот на 11 April 2003. Посетено на 4 September 2012.