Прејди на содржината

Диџеј Еци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диџеј Еци

Герхард „Гери“ Фридл (роден на 7 јануари 1971) — австриски забавувач и пејач, попознат по неговото сценско име DJ Ötzi. Најуспешен е во државите во кој се зборува германскиот јазик, а во земјите каде се зборува англискиот јазик се прочуло неговото име по објавата на еден негов хит од 2000 година.