Прејди на содржината

Дивергентна еволуција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарвинови зеби се јасен и познат пример на дивергентната еволуција, во која видот на предците се одделува на многубројни видови на потомци со слични и различни одлики.

Дивергентна (оддалечувачка) еволуција е процес во којшто два или повеќе сродни видови стануваат сè поразлични.

Поврзано[уреди | уреди извор]