Прејди на содржината

Децата на војводата Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Децата на војводата Шмит“ (српски: Деца војводе Шмита) — југословенски филм од 1967 година, во режија на Владимир Павлович. Улогите ги толкуваат: Миодраг Андриќ, Фарук Беголи, Слободан Ѓуриќ и Деса Дугалиќ.[1]

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се случува во дом за сираци неколку години по Втората светска војна. Штитениците на домот, воени сирачиња, сега веќе адолесценти, се соочуваат со можноста дека еден од нив можеби е дете на воен злосторник...