Прејди на содржината

Департмани во Гватемала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на департманите во Гватемала

Гватемала се дели на 22 департмани (шпан. departamentos):[1]

 1. Алта Верапаз
 2. Баха Верапаз
 3. Чималтенанго
 4. Чикимула
 5. Петен
 6. Прогресо
 7. Киче
 8. Есквинтла
 9. Гватемала
 10. Уеуетенанго
 11. Изабал
 12. Халпа
 13. Хутијапа
 14. Кецалтенанго
 15. Реталулеу
 16. Сакатепекез
 17. Сан Маркос
 18. Санта Роза
 19. Солола
 20. Сучитепекез
 21. Тотоникапан
 22. Закапа

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]