Дафне де Мориер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамата Дафне де Мориер, Лејди Браунинг, (13 мај 1907 година - 19 април 1989)
Канон Хол, Хемпстејд, нацртана од АР Квинтон, 1911 година, каде де Мауриер го поминала поголемиот дел од своето детство.

Дамата Дафне де Мориер, Лејди Браунинг, (13 мај 1907 година - 19 април 1989) била англиска авторка и драматург.

Иако е класифицирана како романописец, нејзините раскази се опишани како „расположени и резонантни“ со надградби од паранормалното. Нејзините најпродавани дела во прво време не биле сфатени сериозно од критичарите, но оттогаш заработија траен углед за наративниот занает. Многумина успешно се прилагодени во филмови, вклучително и романите Ребека, мојата братучетка Рејчел и Јамајка Ин, и расказите „Птиците“ и „Не гледај сега/не после полноќ“.

Публикации[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Љубовниот дух (1931)
 • Никогаш повеќе нема да бидам млад (1932)
 • Напредокот на Јулиј (1933) (подоцна повторно објавен како Јулиус)
 • Јамајка Ин (1936)
 • Ребека (1938)
 • Крик на Французинот (1941)
 • Гладен Рид (1943)
 • Краловиот генерал (1946)
 • Паразитите (1949)
 • Мојата братучетка Рејчел (1951)
 • Мери Ана (1954)
 • Јарецот (1957)
 • Замокот Дор (1961) (со Сер Артур Килер-кауч) [1]
 • Стаклерите (1963)
 • Летот на соколот (1965)
 • Куќата на плажата (1969)
 • Владеење Британија (1972)

Драми[уреди | уреди извор]

 • Ребека (1940) (сценско прилагодување на нејзиниот роман)
 • Годините помеѓу (1945) (драма)
 • Септемвриска плима (1948) (драма)

Кратка фикција[уреди | уреди извор]

 • Среќен Божиќ (1940) (расказ)
 • Ајде ветер, ајде време (1940) (збирка раскази)
 • Јаболковото дрво (1952) (збирка раскази); со наслов Бакни ме повторно, Странецот (1953) во САД, со две дополнителни приказни; подоцна објавена како Птици и други приказни
 • Рани приказни (1959) (збирка раскази, приказни напишани помеѓу 1927-1930) [2]
 • Точка на кршење (1959) (збирка раскази, Сините леќи )
 • Птиците и другите раскази (1963) (републикација на јаболковото дрво ) [3]
 • Не по полноќ (1971) [4] (збирка приказни); објавено како Не гледај сега во САД, а подоцна и во Велика Британија
 • Рандевуто и други раскази (1980) (збирка раскази)
 • Класици од Макабре (1987) (антологија на претходните приказни, илустрирана од Мајкл Форман, Ехо од Макабре: Избрани приказни )
 • Кукла: Изгубени раскази (2011) (збирка рани раскази)

Не-фикција[уреди | уреди извор]

 • Џералд: Портрет (1934)
 • Де Мориеровите (1937)
 • Младиот Џорџ де Мориер: избор на неговите писма 1860–67 (1951)
 • Пеколниот свет на Бранвел Бронте (1960)
 • Исчезнува Корнвол (вклучува фотографии од нејзиниот син Кристијан, 1967)
 • Златни момци: Сер Френсис Бекон, Ентони Бекон и нивните пријатели (1975)
 • Ветровито скалило: Френсис Бекон, Неговото издигнување и пад (1976)
 • Растечки болки - обликување на писателас како млада - облик на писател, 1977)
 • Маѓепсан Корнвол (1989)
 1. du Maurier.org. „Castle Dor“. Dumaurier.org. Архивирано од изворникот на 9 May 2008. Посетено на 26 February 2013.
 2. du Maurier.org. „Early Stories“. Dumaurier.org. Архивирано од изворникот на 9 May 2008. Посетено на 26 February 2013.
 3. du Maurier.org. „The Birds“. Dumaurier.org. Архивирано од изворникот на 11 May 2008. Посетено на 26 February 2013.
 4. du Maurier.org. „Not After Midnight“. Dumaurier.org. Архивирано од изворникот на 11 May 2008. Посетено на 26 February 2013.