Данен (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата во Данен

Данен е општина во германската сојузна покраина Рајнска област-Пфалц. Тој е еден од 235-те општински центри во областа Ајфелкрајс во Битбург-Прајм. Според проценката од 2010 година во општината живееле 353 жители. Има регионален код 7232212.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во округот Ајфелкрајс во Битбург-Прим

Данен се наоѓа во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц во областа Ајфелкрајс во Битбург-Прајм. Општината се наоѓа на надморска височина од 480 метри. Површината на општината е 17,2 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 353 жители. Просечната густина на населеност е 21 жител на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]