Дакшајд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дакшајд

Дакшајд е општина во германската сојузна покраина Рајнска област-Пфалц. Тој е еден од 235-те општински центри во областа Ајфелкрајс во Битбург-Прајм. Според проценката од 2010 година во општината живееле 149 жители. Има регионален код 7232211.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во округот Ајфелкрајс во Битбург-Прим

Дахшајд се наоѓа во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц во областа Ајфелкрајс во Битбург-Прајм. Општината се наоѓа на надморска височина од 503 метри. Површината на општината е 5,1 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 149 жители. Просечната густина на населеност е 29 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]