Грета Арвидсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грета Арвидсон (5 јули 1906 - 31 јануари 1998) била шведски археолог . Заедно со други дела, таа е позната по нејзиното изучување на гробовите Валсгорде, објавена од 40-тите до 70-тите години на минатиот век.

Грета Арвидсон

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Грета Арвидсон е родена на 5 јули 1906 година [1] во Упсала, Шведска . [2] [3] Нејзиниот пра-дедо, Адолф Ivar Arwidsson, бил историчар и интелектуалец, нејзиниот дедо, Торстен Адолф Arwidsson ( sv ),бил картограф и поморски офицер, а нејзиниот татко, Ivar Arwidsson ( sv ), бил зоолог . [1] Двајцата родители работеле во нордискиот музеј . [1] Нејзината мајка, Ана Арвидсон (родена Јакобсон), работела на конзервација на оралната народна традиција и за време на нејзините патувања низ земјата собрала многу предмети за колекциите на музејот. [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Арвидсон станала првата жена професор во Шведска по скандинавска и компаративна археологија во 1956 година, кога ја презела функцијата на Универзитетот во Стокхолм . [3] Од 1958 до 1961 година служела и како декан на Факултетот за хуманистички науки и како член на одборот на колеџот. [3] Во таа улога предавала сè до 1973 година, кога станала емеритус професор . [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Berg & Lamm 1991.
  2. 2,0 2,1 Statens Historiska Museum.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 National Archives.