Грб на Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Ерусалим

Грбот на Ерусалим е официјален амблем на главниот град на Израел, Ерусалим. Грбот бил основан во 1949 година.[1]. На грбот се наоѓа јудејскиот Лав, западниот ѕид во позадина, опколена со маслинови гранки.

Note[уреди | уреди извор]

  1. „Municipality of Jerusalem“. CRWFlags.com. Посетено на 2007-05-20.