Прејди на содржината

Глобален договор за бегалците

Од Википедија — слободната енциклопедија

Глобалниот договор за бегалците бил меѓународен договор, подготвен под покровителство на Обединетите нации, кој обезбедувал рамка за подобрување на светскиот одговор на потребите на бегалците.[1]

Владите дале ветувања, споре договорот на редовниот состанок на Глобалниот форум за бегалци.[2]

Потписници

[уреди | уреди извор]

Генералното собрание на Обединетите нации го потврдил компактот (резолуција A/RES/73/151) [3] на 17 декември 2018 година. [4] [5] 181 нација гласале за договорот, САД и Унгарија гласале против, Еритреја, Либија и Доминиканската Република биле воздржани од гласањето.[5]

Договорот за компактот Филипо Гранди го опишал како најклучниот момент на кој бил сведок во неговата 34-годишна работа со бегалците.[5] Луиз Арбор, специјален претставник на Обединетите нации за меѓународна миграција, го опишал меѓународниот договор како „прекрасен“, „историски“ и „големо достигнување за мултилатерализмот“.[6]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Root, Rebecca (17 December 2019). „Can the Global Refugee Forum deliver what the UN compact is missing?“. Devex. Посетено на 20 December 2021.
  2. „Navigating complex peace and security challenges together: Grandi“. United Nations. UN News. 7 December 2021. Посетено на 20 December 2021.
  3. Refugees, United Nations High Commissioner for. „Global Compact on Refugees – Booklet“. UNHCR (англиски). Посетено на 2022-03-24.
  4. „The Global Compact on Refugees Three Years On: Navigating barriers and maximizing incentives in support of refugees and host countries“. IRC. International Rescue Committee. Посетено на 20 December 2021.
  5. 5,0 5,1 5,2 Rush, Nayla (17 Dec 2018). „Global Compact for Refugees Adopted Today“. CIS.org (English). Посетено на 2022-01-13.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Governments adopt UN global migration pact to help 'prevent suffering and chaos'. UN News (англиски). 2018-12-10. Посетено на 2022-01-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]