Генадиј Драч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Генадиј Владимирович Драч (5 февруари 1942, Туапсе, Советски Сојуз) - руски научник за културологијата и историјата на античката грчка филозофија. Драч исто така е доктор на науки и професор на „Јужниот федерален универзитет“, потпретседател на Руското филозофско друштво како и почесен научник на Руската Федерација (2007).

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој дипломирал на Државниот универзитет во Ростов во 1968 година, а во 1975 година ја бранел неговата дипломска работа. Во 1989 година го одбранил својот докторски научен труд.

Тој исто така е и член на Уредувачките одбори за хуманитарци на јужна Русија и „Научната Мисла на Кавказ“ . [1] [2]

Професор Драч е автор на повеќе од 400 дела, вклучувајќи го и делото „Културологија“.

Почести и награди[уреди | уреди извор]

  • Почесен научник на Република Адигеја (2012) [3]
  • Почесен научник на Руската Федерација (2007)
  • Почесен научник на Република Ингушетија (2006)
  • Почесен работник на високото професионално образование на Руската Федерација (2002)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]