Гебејова теорема за одвојување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во математичката логика и компјутерската наука, Гебејовата теорема за одвојување, именувана по Дов Гебеј, вели дека секоја произволна временска логичка формула може да биде препишана во логички еднаков облика на „минато → иднина ". Односно, иднината станува она што мора да се задоволи.[1] Овој облик може да се користи како правила за извршување; програмата MetateM е збир на такви правила.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fisher, Michael David; Gabbay, Dov M.; Vila, Lluis (2005), Handbook of Temporal Reasoning in Artificial Intelligence, Foundations of Artificial Intelligence, 1, Elsevier, стр. 150, ISBN 9780080533360
  2. Kowalski, Robert A.; Sadri, Fariba (1996), „Towards a Unified Agent Architecture That Combines Rationality with Reactivity“, Logic in Databases: International Workshop LID '96, San Miniato, Italy, July 1ÔÇô2, 1996, Proceedings, Lecture Notes in Computer Science, 1154, Springer-Verlag, стр. 137–149, doi:10.1007/BFb0031739, ISBN 978-3-540-61814-0.