Гвајнабо (Порторико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвајнабо
Местоположба на Гвајнабо во Порторико

Гвајнабо (шпански: Guaynabo) е град во Порторико. Се наоѓа на северната страна на островот. Овој град според статистиките во 2000 година, има 100 053 жители, што го прави шести град по број на жители во Порторико.

Дистрикти[уреди | уреди извор]

  • Каморонес
  • Фраилес
  • Гуарагуао
  • Гвајнабо Пуебло
  • Хато Нуево
  • Мамеј
  • Пуебло Виехо
  • Рио
  • Санта Роса
  • Сонадора