Гајасан (Северен Гјонхсанг/Јужен Гјонхасанг)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гајасан, е позната и како планина Гаја и се наоѓа во Гјонгсангбук-до, источна Јужна Кореја . Оваа планина достигнува надморска височина од 1.433 метри. [1] Сместена е во Националниот парк Гајасан, кој е именуван во чест на оваа планина.

Оваа планина има два големи врвови: едниот е врв Сангвангбонг, со висина од 1.430 метри, а другиот, Чулбулбонг, е над 1.433 надморска височина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на планини во Кореја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. An Gyeong-ho (2007). 한국 300 명산 (300 Korean Mountains). Seoul: 깊은솔 (Gipeunsol). ISBN 978-89-89917-21-2.