Прејди на содржината

Врховниот суд на Пакистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на Врховниот суд на Пакистан, Исламабад.

Врховниот суд на Пакистан (урду: عدالتِ عظمیٰ پاکستان; Adālat-e-Uzma Pākistān) е највисокиот суд во судската хиерархија на Пакистан.[1]

Основан во согласност со Дел VII од Уставот на Пакистан, тој има крајна и обемна апелациона, оригинална и советодавна јурисдикција на сите судови (вклучувајќи ги високите, окружните, специјалните и шеријатските судови), којa вклучува прашања на закони и може да дејствува по пресуди донесени за случаите за кои е надлежен.

Во својот модерен состав, Врховниот суд е составен од главен судија на Пакистан, шеснаесет судии и двајца привремени судии чиешто именување е одобрено од претседателот по нивните номинации од премиерот врз основа на нивните квалификации. Откако ќе бидат назначени, се очекува судиите да го завршат определениот мандат, а потоа да се пензионираат на 65 години, освен ако нивниот мандат не престане со оставка или со разрешување од страна на Врховниот судски совет што резултира со претседателска референца во врска со недоличното однесување на судиите. Во нивното судско расудување, судиите често се категоризираат како лица со конзервативни, текстуални, умерени и либерални филозофии на правото во нивното судско толкување на правото и пресудите.:1915[2] :436[3]

Врховниот суд има постојано седиште во Исламабад и се состанува во зградата на Врховниот суд во Црвената зона.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chapter 2: "The Supreme Court of Pakistan." of Part VII: "The Judicature". pakistani.org. Архивирано од изворникот на 22 October 2017. Посетено на 11 May 2018.
  2. Ali, Tariq (2012). The Duel: Pakistan on the Flight Path of American Power (англиски). London [uk]: Simon and Schuster. ISBN 9781471105883.
  3. Ramraj, Victor V.; Thiruvengadam, Arun K.; Lombardi, Kevin (2010). „Islamism as a response to emergency rule in Pakistan“ (google books). Emergency powers in Asia : exploring the limits of legality (англиски) (1. publ.. изд.). Cambridge [U.K.]: Cambridge University Press. стр. 500. ISBN 9780521768900.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]