Прејди на содржината

Врста (должина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Врста (руски: верста) е застарена руска единица мерка за должина. Во една врста има 500 сажена , што значи дека врстата е еднаква на 1066.8 метри (3500 стапки).

Една межеваја верст (гранична врста) е двојно подолга од обичната врста.

Денес зборот врста се користи колоквијално како синоним за километар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]