Врело (извор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Врело - силен извор на вода. Силните извори на вода наречени врело се наоѓаат во варовнички (карстни) предели.

Врелото како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Постојат уметнички дела кои се посветени или инспирирани од врелото, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Viktor Igo, Pesme. Beograd: Rad, 1969, стр. 59-60.