Прејди на содржината

Во Јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Во Јули“
Податотека:ImJuli.jpg
DVD
РежисерФатих Акин
Главни улогиМориц Блајбтрој , Кристијане Пол
ДистрибутерФилмс Филос
Koch Lorber Films (video)
Премиера2000
ЗемјаГерманија-Турција
ЈазикГермански
Симбол за сонце

Во јули е игран филм на Фатих Акин од 2000 година. Создаден како мешавина од повеќе жанрови на филм за патување, комедија и романса.

Филмот раскажува лесна летна романса како двајца млади луѓе што ги играат Мориц Блајбтрој и Кристијане Пол, во една "модерна одисеја " од Хамбург до Истанбул се наоѓаат двајцата и себеси.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Во јули.
  2. Георг Сиселлен: Во јули. Архивирано на 17 септември 2019 г.
  3. Дитер Вундерлих: Во јули.