Виста Кинеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виста Кинеза

Виста Кинеза — видиковец на Рио де Жанеиро, на врвот на еден од патиштата што го поврзуваат подрачјето на Жардим Ботанико со Националниот парк и Тижука, познат како Виста Кинеза.

Летни олимписки игри 2016[уреди | уреди извор]

Олимписката велосипедска патека за 2016 година за мажи и жени започнува во Тврдина Копакабана и го вклучува Виста Кинеза кругот. [1]Овој дел се состои од 2 од 4 искачувања во рутата за 2016 година. Рутата се движеше во насока на стрелките на часовникот од Гавеа (Estr. da Gávea), прво со искачување на Каноас (Estr. das Canoas), потоа Виста Кинеза (Estr da Vista Chinesa), пред да се спушти назад кон Av. Niemeyer (крајбрежниот дел што го поврзува кругот до главната рута). Патеката за тркање за мажи вклучува три круга од 25.7 км, односно 77.1 км од вкупно 214.5 км растојание. Патеката во женска конкуренција има еден круг од 141 км растојание.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]