Виничка Река (Пехчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виничка река
ЗемјаМакедонија Македонија

Виничка река — река која се наоѓа во северниот дел на планинта Плачковица, поминува низ Кочанско Поле и селото Виница и се влива во Брегалница[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 19.