Википедија:Википроект Културно наследство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симбол што се користи за обележување на културно наследство што е под заштита на Хашката конвенција од 1954
Мона Лиза слика на италијанскиот уметник Леонардо да Винчи, во музејот во Лувр, Париз

Во деновите од 29 јуни до 12 јули 2016 ќе има две недели на уредување статии за културно наследство. Можете да се приклучите со создавање статии за културно наследство. Додајте ги вашите придонеси во списокот подолу.

Џет Басмејкер, холандската министерка за образование, култура и наука, ќе уредува статија со што официјално ќе започне уредувачката седмица на 29 јуни, во 9 часот по средноевропско време, а пред почетокот на Европската конференција за дигитализација на културното наследство во Амстердам.

Учесници[уреди извор]

Внесете го вашето име овде доколку сакате да земете учество во уредување на статии за културно наследство.

Благодарници[уреди извор]

Доколку пишувате за културното наследство на одредени земји, може да добиете благодарница. Списокот на земји кои доделуваат благодарници се наоѓа на оваа страница.

Создадени статии[уреди извор]

Со цел да се има список на едно место на сите статии кои се дел од оваа недела на уредување, внесете ги вашите нови статии на оваа страница: Создадени статии.