Викиншки меч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меч од Викиншката ера
Viking swords closeup.jpg
Два меча од 10 век (Питерсен тип С) со украсни украси во стилот на елинг, со реплики, изложени во музејот Хедеби Викинг..[1]
ТипSword
Производна историја
Год. на производство8th to 11th centuries
Тех. особености
Тежинаca. 1.0 to 1.5 кг[2]
Должинаca. 84 to 105 cm[2][3]
Острица lengthca. 70 to 90 cm[4]

Мечот на Викиншката ера (исто така мечот на Викинзите ) или мечот на Каролинјан е вид на меч кој преовладувал во Западна и Северна Европа за време на раниот среден век .

На време на викиншката ера или Каролиншката ера мечот бил развиен во во 8 век од Меровинзскиот меч (поконкретно, производство на мечеви на Франките во 6 и 7 век, кои биле добиени од римскиот спата ) и за време на 11-ти до 12 век, повторно бил кренат витешкиот меч од романскиот период .[5]

Терминологија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. M. Müller-Wille, "Zwei wikingerzeitliche Prachtschwerter aus der Umgebung von Haithabu", Offa 29 (1972) 50–112 (cited after Schulze-Dörrlamm (2012:625).
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име C777.
  3. Ingelrii sword found in the Thames: length 84.2 cm (blade 69.7 cm): Peirce (2002:80). There are shorter swords found in boys' graves, presumably shortened from full sized sword (Peirce 2002:86) and in some cases diminutive swords made for boys (Peirce 2002:95).
  4. L. A. Jones in Peirce (2002:23), citing Geibig (1991): "Dimensions of Viking Age Sword Blades in Geibig's Classification" type 1: 70–80 cm, type 2: 74–83 cm, type 3: 74–85 cm, type 4: 63–76 cm, type 5: 84–91 cm.
  5. Oakeshott, R.E. (1996). The Archaeology of Weapons, Arms and Armour from Prehistory to the Age of Chivalry. New York: Dover Publications Inc. ISBN 978-0-486-29288-5.