Вереви (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Вереви
Verevi järv
Verevi-jarv.jpg
ПодрачјеElva, Tartu County, Estonia
Координати58°13′52″N 26°24′20″E / 58.23111° СГШ; 26.40556° ИГД / 58.23111; 26.40556Координати: 58°13′52″N 26°24′20″E / 58.23111° СГШ; 26.40556° ИГД / 58.23111; 26.40556
Главни истециКавилда (to Емајоти)
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
110 ha (270 acres) км2
Сливни земјиЕстонија
Најг. должина950 м (3,120 ст) км
Најг. ширина320 м (1,050 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
11,7 ha (29 acres) км2
Прос. длабочина3.6 м (12 ст) м
Најг. длабочина11 м (36 ст) м
Зафатнина453,600 m³ км3
Брег2.760 kм (1.7 ми) км
Надм. височина49 м (161 ст) м
Населени местаЕлва
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Вереви или Елва (Естонски:Elva Suurjärv) е езеро со средна големина во Естонија. Езерото се наоѓа на западната страна на градот Елва до долината Елва. Езерото има издолжен облик, правец север-југ. Од езерото истекува реката Кавилда. Езерото има богат животински свет и ботаника, постојат повеќе од 25 видови макрофити. Од риби најмногу има бодорла, додека пак помалку има костреш, црвеноперка, штука, деверика, лињак и караш.

На езерото има многу туристички атракции во текот на летните денови.

Наводи[уреди | уреди извор]