Велидио

Од Википедија — слободната енциклопедија

Велидио или Јоанис Велидис (грчки: Ιωάννης Βελλίδης или Βελλίδειο) е најголемиот конгресен центар во Солун, со 2400 места. Се наоѓа на улица „Леофос Страту“ број 3.[1][2] Наречен е според Јоанис Велидис, грчки новинар и издавач.

Велидио има пет простории, помошни простории и рецепција со најсовремена опрема. Во целиот простор има клима уреди и најнови аудиовизуелни уреди. Има можност да организира три настани истовремено. Поседува градина со капацитет да угости илјада души, како и подземна гаража за 430 автомобили. Работи во текот на целата година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ανοιχτό το συνεδριακό κέντρο "Ιωάννης Βελλίδης" για τις μέρες του καύσωνα“. Μακεδονία. 27/7.2015. Архивирано од изворникот на 2015-08-19. Посетено на 6/8/2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΚΘΕΣΕΩΝ, ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ“. Архивирано од изворникот на 2011-08-29.