Прејди на содржината

Валцер со Башир

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Валцер со Башир“
Theatrical release poster
РежисерАри Фолман
Продуцент
  • Ари Фолман
  • Серџ Лалоу
  • Герхард Мејкснер
  • Јаел Налиели
  • Роман Пол
СценаристАри Фолман
Главни улогиАри Фолман
МузикаМакс Рихтер
МонтажаНили Фелер
ДистрибутерSony Pictures Classics
Премиера13 мај 2008 (2008-05-13) (Cannes)
5 јуни 2008 (2008-06-05) (Israel)
Времетраење90 минути
Земја
  • Израел
  • Германија
  • Франција
ЈазикХебрејски
Буџет$2 милиони
Бруто заработка$11,125,849

Валцер со Башир (хебрејски: ואלס עם באשיר) — израелски анимиран воен документарен филм од 2008 година, напишан и режиран од Ари Фолман. Филмот го прикажува Фолман и неговата потрага на своите изгубени сеќавања од неговите искуства како војник во израелско-либанската војна од 1982 година.